Sagosen vender tilbake til Aalborg: – En klubb som står mitt hjerte nær

Den norske håndballstjernen Sander Sagosen vender tilbake til Aalborg Håndbold på en fire og et halvt år lang kontrakt. 29-åringen har tidligere spilt for klubben fra 2014 til 2017, en periode som blant annet kulminerte i Aalborgs tredje danske mesterskap i 2017.
– For 11 år siden hentet vi en ung, talentfull 18-åring til Aalborg. I løpet av tre sesonger trollbandt han våre fans og sponsorer med sine ferdigheter og sin spillestil. Vi har alltid hatt en tett relasjon til Sander, og vi er både stolte og glade for at han nå vender tilbake til klubben, sier Aalborg Håndbolds direktør Jan Larsen.
Siden oppholdet i Danmark har Sagosen spilt for europeiske storklubber som Paris Saint-Germain, THW Kiel og Kolstad, i tillegg til å være en sentral brikke på det norske landslaget. Hans prestasjoner i Champions League forrige sesong – 73 mål og 75 assists – viser at han fortsatt er blant verdens beste spillere.
– Det er en mer erfaren og komplett spiller vi nå får tilbake. Men én ting har ikke endret seg: Sander har fortsatt den samme sulten og vinnermentaliteten. Vi ser på ham som en viktig brikke i vår ambisjon om å vinne Champions League, sier Larsen.
En spesiell retur for Sagosen
For Sagosen selv er dette mer enn bare et klubbskifte – det er en hjemkomst til en klubb han har sterke følelser for.
– Jeg har aldri lagt skjul på at noen av de beste årene i min håndballkarriere var i Aalborg. Jeg har utallige gode minner herfra, og det føles fantastisk å få muligheten til å komme tilbake. Klubben har vokst enormt, både økonomisk og sportslig, og ambisjonene er større enn noen gang, sier Sagosen.
Han håper å bidra til at Aalborg ikke bare vinner det danske mesterskapet, men også tar det siste steget mot triumf i Champions League.
– De var veldig nære på å vinne i fjor, og jeg vil gjøre alt jeg kan for å hjelpe laget til å nå det målet. Nå ser jeg fram til å møte mine nye lagkamerater, dra på meg den røde drakten igjen og spille foran den fantastiske Aalborg-fansen, sier han.
Klar for spill – men ikke i gruppespillet i Champions League
Siden Sagosen tidligere i sesongen har spilt for Kolstad i gruppespillet i Machineseeker EHF Champions League, er han ikke spilleberettiget for Aalborg i de tre siste kampene i gruppespillet.
Han vil imidlertid kunne tre inn i sluttspillfasen, og han er umiddelbart klar for spill i den danske Herreligaen og helgens Santander Final4-stævne i Jyske Bank Boxen – forutsatt at han har kommet seg helt etter skaden han pådro seg under VM i januar.

Sagosen ble i 2017 innlemmet i Aalborg Håndbolds Hall of Fame og har tidligere spilt 124 kamper for klubben, hvor han har scoret hele 592 mål. Når han nå vender tilbake, vil han igjen spille med draktnummer fem – et nummer som allerede har en spesiell plass i Aalborgs historie.
Med Sagosen på laget forsterker Aalborg sin posisjon som en av Europas sterkeste klubber. Kan han bli brikken som til slutt sikrer klubben sin første Champions League-tittel?